En naturlig body butter bar til krop og hænder
Body Butter Baren bringer et lille stykke luksus ind din hudplejerutine, som er god for miljøet såvel som for din hud. Spar plastikken væk og giv afkald på skrappe ingredienser, som udtørrer huden og forurener vores vand. Sammenlignet med en normal body lotion får du meget mere for pengene, eftersom en normal body lotion typisk indeholder mere end 50% vand. Body Butter Baren er også den perfekte gaveidé til den miljøbevidste forbruger, som ønsker lidt luksus i hverdagen.
Fordele
- 100% naturlige og økologiske ingredienser
- Allergenfri (også egnet til babyer)
- Økonomisk i brug
- Cruelty-free
- Zero waste
- Nem at have med på farten
Anvendelse
Gnid baren direkte på huden, så de gode olier smelter nænsomt på huden og kan smøres godt ind med hænderne efterfølgende. Anbefales at bruge efter et varmt bad, når huden stadig er varm og fugtig. Er baren for blød kan den sættes i køleskabet. Lotion baren kan bruges både til hænder og krop.
Emballage
Elous Body butter bar kommer i en aluminiumsdåse, så den ikke sviner og er nem at have med på farten. Når baren er brugt op kan du bruge dåsen til utallige formål. Som slikdåse, til opbevaring af rondeller, til hårelastikker og en hel masse andet. Aluminium kan genanvendes uendeligt og anses derfor for et bedre alternativ. Aluminiumbøtten skal sorteres som metal.
Ingredienser
Theobroma Cacao Butter (kakaosmør)*, Butyrospermum Parkii (sheasmør)*, Cera Alba (bivoks), Cocos Nucifera Oil (jomfru kokosolie)*, Magnifera Indica Seed Oil (mangosmør)*, Persea Gratissima Oil (avocadoolie)*, Simmondsia Chinensis Seed Oil (jojobaolie)*.
* Fra kontrolleret økologisk dyrkning
Anonym –
Egentlig lækker at få på, men der var desværre klumper i, som var umulige at smøre ud på huden. Jeg kontaktede Elou for hjælp og de sagde, at det nok var pga. temperaturforskelle og rådede mig til at smelte den om. Det gjorde jeg, men det blev den desværre bare mere grynet af. Jeg er desværre ikke overbevist.
Anja Holst –
Bedste bodybutter jeg har prøvet. Den er nem smøre ud, aflaster og modvirker tør hud. Endelig en “creme” jeg kan anvende på nybarberet hud.
Eva –
Ens hud bliver super blød, mine ben klør heller ikke mere når jeg har baberet den og bagefter smøre den med boby butter
Eva Birgitte Le Gusquet –
Utrolig god. Er nem at gnide paa huden og fedter ikke.